Skip to content

819 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1932

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block2101
Lot76
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage984
Acreage2.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
38%
Improvement Value:$77,500
62%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,983+0.7%
2024$3,957+5.0%
2023$3,769+2.9%
2022$3,662+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$56,000
Sq Ft984DeedBook 4190, Page 13Recorded1/29/2020

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4045, Page 5465

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 1338, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1932