Skip to content

1338 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block2104
Lot118
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1S-CB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
9%
Improvement Value:$379,400
91%
Total Assessment$419,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,341+0.7%
2024$13,253+5.0%
2023$12,624+2.9%
2022$12,264+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4258, Page 7799Recorded8/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1964