Skip to content

949 Simca TerVineland, NJ 08360

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block2104
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage884
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
27%
Improvement Value:$81,300
73%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,528+0.7%
2024$3,505+5.0%
2023$3,338+2.9%
2022$3,243+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965