Skip to content

980 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block2104
Lot79
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1S-M-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
85%
Improvement Value:$45,000
15%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,313+0.7%
2024$9,252+5.0%
2023$8,813+2.9%
2022$8,561+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 4208, Page 5831

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 1478, Page 245