Skip to content

44 Avon PlVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Date
Jun 27, 2069

Property Information

Block2201
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,489
Acreage1.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,700
33%
Improvement Value:$95,600
67%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,563+0.7%
2024$4,533+5.0%
2023$4,318+2.9%
2022$4,194+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$99,200

From:

To:

Sq Ft1,489DeedBook 4180, Page 7654Recorded5/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1910