Skip to content

26 Avon PlVineland, NJ 08360

Built 1998

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Jan 7, 2005

Property Information

Block2201
Lot49
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,080
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
18%
Improvement Value:$125,600
82%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,856+0.7%
2024$4,824+5.0%
2023$4,595+2.9%
2022$4,464+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 2803, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1998