Skip to content

23 Avon PlVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$56,500
Last Sale Date
Mar 31, 1995

Property Information

Block2201
Lot53
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,334
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
19%
Improvement Value:$96,900
81%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,805+0.7%
2024$3,780+5.0%
2023$3,601+2.9%
2022$3,498+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 2107, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1920