Skip to content

536 Amos AveVineland, NJ 08360

Built 1988

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block2201
Lot57
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage984
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
14%
Improvement Value:$141,700
86%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,235+0.7%
2024$5,200+23.2%
2023$4,221+2.9%
2022$4,101+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft984DeedBook 4232, Page 7226Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1981, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1988