Skip to content

532 Amos AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block2201
Lot59
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage888
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
24%
Improvement Value:$69,900
76%
Total Assessment$92,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,936+0.7%
2024$2,916+5.0%
2023$2,778+2.9%
2022$2,699+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 4196, Page 2443Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 2144, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1951