Skip to content

62 W Birch StVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Date
Aug 23, 2056

Property Information

Block2202
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,100
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,600
25%
Improvement Value:$87,400
75%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,693+0.7%
2024$3,669+5.0%
2023$3,495+2.9%
2022$3,395+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 4156, Page 299Recorded8/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1959