Skip to content

583 N Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1978

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block2301
Lot72
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,042
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
14%
Improvement Value:$137,700
86%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+0.7%
2024$5,092+5.0%
2023$4,851+21.8%
2022$3,984+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
Sq Ft1,042DeedBook 4204, Page 3725Recorded2/1/2021

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 1875, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1978