Skip to content

303 W Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Jul 11, 2005

Property Information

Block2221
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,356
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
21%
Improvement Value:$104,100
79%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,203+0.7%
2024$4,175+5.0%
2023$3,977+2.9%
2022$3,864+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 2854, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1947