Skip to content

317 W Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block2221
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage460
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
45%
Improvement Value:$30,100
55%
Total Assessment$54,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,732+0.7%
2024$1,721+5.0%
2023$1,639+2.9%
2022$1,592+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft460DeedBook 4278, Page 2844Recorded11/20/2025

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft460DeedBook 4214, Page 5273Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft460DeedBook 4123, Page 3695Recorded11/26/2014

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 2070, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1900