Skip to content

405 W Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block2221
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,141
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
28%
Improvement Value:$84,400
72%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,744+0.7%
2024$3,720+5.0%
2023$3,543+2.9%
2022$3,442+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900
Sq Ft1,141DeedBook 4269, Page 1951Recorded4/21/2025

Property Sale

Sale
$99,300
DeedBook 4058, Page 7392

Property Sale

Sale
$65,100
DeedBook 4049, Page 9767

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2404, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1927