Skip to content

402 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block2222
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,151
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
25%
Improvement Value:$78,000
75%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,311+0.7%
2024$3,290+5.0%
2023$3,134+2.9%
2022$3,044+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,151DeedBook 4271, Page 874Recorded6/3/2025

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,151DeedBook 4207, Page 4025Recorded4/6/2021

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2510, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1930