Skip to content

322 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$47,900
Last Sale Date
May 15, 2003

Property Information

Block2222
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage800
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
24%
Improvement Value:$72,000
76%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,025+0.7%
2024$3,005+5.0%
2023$2,862+2.9%
2022$2,781+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 2665, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1956