Skip to content

525 BroadwayVineland, NJ 08360

Built 1936

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 31, 1996

Property Information

Block2333
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage784
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
24%
Improvement Value:$74,700
76%
Total Assessment$98,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,139+0.7%
2024$3,119+5.0%
2023$2,971+2.9%
2022$2,886+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2179, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1936