Skip to content

587 N Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Date
Mar 27, 2057

Property Information

Block2301
Lot74
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage816
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,600
35%
Improvement Value:$49,400
65%
Total Assessment$76,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,420+0.7%
2024$2,404+5.0%
2023$2,290+2.9%
2022$2,225+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$69,700

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 4136, Page 9231Recorded1/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953