Skip to content

581 N Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 1999

Property Information

Block2301
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage695
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
29%
Improvement Value:$57,700
71%
Total Assessment$81,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,579+0.7%
2024$2,562+5.0%
2023$2,441+2.9%
2022$2,371+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949