Skip to content

310 Fenimore StVineland, NJ 08360

Built 1939

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block2227
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,059
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
20%
Improvement Value:$100,200
80%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,866+0.7%
2024$2,847+5.0%
2023$2,712+2.9%
2022$2,634+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,059DeedBook 4268, Page 5442Recorded4/4/2025

Property Sale

Sale
$167,600
Sq Ft1,015DeedBook 4260, Page 1529Recorded9/4/2024

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4101, Page 5382

Property Sale

Sale
$77,700
DeedBook 2821, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1939