Skip to content

62 Bortle AveVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 6, 2004

Property Information

Block2230
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-S- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,501
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
23%
Improvement Value:$110,600
77%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,572+0.7%
2024$4,542+5.0%
2023$4,327+2.9%
2022$4,203+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952