Skip to content

722 Third St TerVineland, NJ 08360

Built 2007

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 28, 2007

Property Information

Block4806
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,267
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
19%
Improvement Value:$122,800
81%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,833+0.7%
2024$4,801+5.0%
2023$4,574+2.9%
2022$4,443+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4033, Page 2294

Property Built

Built

Year Built: 2007