Skip to content

732 BroadwayVineland, NJ 08360

Built 1949
Residential
Vacant

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2066

Property Information

Block2301
Lot53
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
18%
Improvement Value:$110,600
82%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,295+0.7%
2024$4,267+11.9%
2023$3,815+3.1%
2022$3,699+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1075, Page 82

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,468DeedBook 4282, Page 8883Recorded3/16/2026

Property Sale

Sale
$222,500
Sq Ft1,468DeedBook 4276, Page 4754Recorded10/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1949