Skip to content

207 E Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Date
Dec 30, 1991

Property Information

Block2301
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,625
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
30%
Improvement Value:$98,700
70%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,464+0.7%
2024$4,435+5.0%
2023$4,224+2.9%
2022$4,104+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1928, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1910