Skip to content

722 BroadwayVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2067

Property Information

Block2301
Lot56
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,536
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
21%
Improvement Value:$116,000
79%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,424+0.7%
2024$4,393+5.3%
2023$4,173+3.1%
2022$4,047+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1109, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1950