Skip to content

708 BroadwayVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$57,900
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block2301
Lot61
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
27%
Improvement Value:$65,700
73%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,866+0.7%
2024$2,847+5.0%
2023$2,712+2.9%
2022$2,634+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$57,900
DeedBook 2815, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1950