Skip to content

520 E Birch StVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2065

Property Information

Block2301
Lot78
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
21%
Improvement Value:$99,800
79%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,021+0.7%
2024$3,995+5.0%
2023$3,805+10.4%
2022$3,447+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1052, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1955