Skip to content

512 E Birch StVineland, NJ 08360

Last Sale Price
$83,333
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block2301
Lot81
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
DescriptionGARAGE
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage816
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
79%
Improvement Value:$6,500
21%
Total Assessment$30,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$981+0.7%
2024$974+5.0%
2023$928+2.9%
2022$902+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,333
Sq Ft816DeedBook 4214, Page 2644Recorded8/23/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 1285, Page 975