Skip to content

1015 Spruce StVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block2302
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class5110
DescriptionO-MOBILE HOME
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage670
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
63%
Improvement Value:$13,500
37%
Total Assessment$36,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,156+0.7%
2024$1,148+5.0%
2023$1,094+2.9%
2022$1,063+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft670DeedBook 4255, Page 2372Recorded5/3/2024

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4087, Page 4984

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4005, Page 8543

Property Built

Built

Year Built: 1957