Skip to content

587 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 19, 1997

Property Information

Block2302
Lot63
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage832
Acreage2.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
39%
Improvement Value:$57,800
61%
Total Assessment$95,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,034+0.7%
2024$3,014+5.0%
2023$2,871+2.9%
2022$2,789+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2272, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1910