Skip to content

593 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$2,500
Last Sale Date
Oct 27, 1986

Property Information

Block2302
Lot66
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,971
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
20%
Improvement Value:$119,000
80%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,741+0.7%
2024$4,710+5.0%
2023$4,486+2.9%
2022$4,358+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 1647, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1949