Skip to content

1060 E Park AveVineland, NJ 08360

Built 1938

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block2309
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,346
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
16%
Improvement Value:$173,300
84%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,588+0.7%
2024$6,544+23.3%
2023$5,309+2.9%
2022$5,157+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,346DeedBook 4237, Page 2673Recorded1/17/2023

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 2680, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1938