Skip to content

46 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 16, 2024

Property Information

Block3603
Lot49
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description2S-CB-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,246
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
14%
Improvement Value:$156,100
86%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,754+22.5%
2024$4,697+5.0%
2023$4,474+2.9%
2022$4,347+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,246DeedBook 4259, Page 5833Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 2801, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1948