Skip to content

17 Victory AveVineland, NJ 08360

Built 1939

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block3113
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-B-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,184
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
17%
Improvement Value:$138,000
83%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+0.7%
2024$5,276+5.0%
2023$5,026+2.9%
2022$4,882+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,184DeedBook 4218, Page 8902Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 4136, Page 8980Recorded1/4/2016

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4017, Page 2712

Property Built

Built

Year Built: 1939