Skip to content

504 Edward LnVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Price
$16,222
Last Sale Date
Jan 25, 1979

Property Information

Block2331
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage924
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
25%
Improvement Value:$73,000
75%
Total Assessment$97,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,848+0.7%
2024$2,828+5.4%
2023$2,682+3.2%
2022$2,598+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$16,222
DeedBook 1287, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1957