Skip to content

68 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block4215
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage932
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
26%
Improvement Value:$67,500
74%
Total Assessment$91,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,923+0.7%
2024$2,904+5.0%
2023$2,766+2.9%
2022$2,687+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 4124, Page 3880Recorded12/31/2014

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2788, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1955