Skip to content

810 E Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1928

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Apr 30, 2001

Property Information

Block2332
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,018
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
21%
Improvement Value:$91,000
79%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,671+0.7%
2024$3,647+5.0%
2023$3,474+2.9%
2022$3,375+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 2509, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1928