Skip to content

507 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$84,300
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block2415
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage974
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
24%
Improvement Value:$87,600
76%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,674+0.7%
2024$3,650+5.0%
2023$3,477+2.9%
2022$3,378+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$84,300
DeedBook 2625, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1925