Skip to content

571 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$118,900
Last Sale Date
Nov 5, 2004

Property Information

Block2417
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage808
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
30%
Improvement Value:$65,800
70%
Total Assessment$94,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,993+0.7%
2024$2,973+5.0%
2023$2,832+2.9%
2022$2,751+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook 2785, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1949