Skip to content

573 Mayfair StVineland, NJ 08360

Built 1970

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 12, 2004

Property Information

Block2418
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,400
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
17%
Improvement Value:$128,600
83%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+0.7%
2024$4,887+5.0%
2023$4,655+2.9%
2022$4,522+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2716, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1970