Skip to content

1104 Mayfair CtVineland, NJ 08360

Built 1968

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
May 30, 2001

Property Information

Block2402
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,378
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
20%
Improvement Value:$119,300
80%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,773+0.7%
2024$4,741+5.0%
2023$4,516+2.9%
2022$4,388+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2514, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1968