Skip to content

2090 Maple AveVineland, NJ 08361

Built 1920

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 30, 2001

Property Information

Block2502
Lot49
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage994
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
31%
Improvement Value:$79,000
69%
Total Assessment$114,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,652+0.7%
2024$3,628+5.0%
2023$3,456+2.9%
2022$3,357+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2509, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1920