Skip to content

2560 Old Farm DrVineland, NJ 08361

Built 2011

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block2503
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,912
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
23%
Improvement Value:$127,100
77%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,247+0.7%
2024$5,213+5.0%
2023$4,965+2.9%
2022$4,824+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 4161, Page 8414Recorded1/2/2018

Property Sale

Sale
$200,790
DeedBook 4091, Page 2568

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 4080, Page 3345

Property Built

Built

Year Built: 2011