Skip to content

2270 Maple AveVineland, NJ 08361

Built 1925

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Mar 7, 2002

Property Information

Block2503
Lot46
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,848
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
26%
Improvement Value:$111,400
74%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,776+0.7%
2024$4,745+5.0%
2023$4,520+2.9%
2022$4,391+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2573, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1925