Skip to content

843 Chapel DrVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block2503
Lot88
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,144
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
24%
Improvement Value:$102,200
76%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,282+0.7%
2024$4,254+5.0%
2023$4,052+2.9%
2022$3,937+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,144DeedBook 4219, Page 1743Recorded12/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1972