Skip to content

1773 Pine AveVineland, NJ 08360

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$897,769
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block2703
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
22%
Improvement Value:$611,700
78%
Total Assessment$780,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,851+0.7%
2024$24,687+5.0%
2023$23,516+2.9%
2022$22,845+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$897,769
DeedBook 4215, Page 4537Recorded9/16/2021

Property Sale

Sale
$147,291
DeedBook 1227, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1966