Skip to content

214 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1989
Industrial

Last Sale Price
$902,402
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block2707
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building ClassR-PC
Description1S-CB-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,368+0.7%
2024$6,326+5.0%
2023$6,026+2.9%
2022$5,854+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$902,402
DeedBook 4241, Page 2778Recorded5/1/2023

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4099, Page 9307

Property Built

Built

Year Built: 1989