Skip to content

501 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$5,070,405
Last Sale Date
Jul 19, 2012

Property Information

Block2201
Lot97
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$800,700
31%
Improvement Value:$1,782,600
69%
Total Assessment$2,583,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,252+0.7%
2024$81,710+5.0%
2023$77,835+2.9%
2022$75,613+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,070,405
DeedBook 4095, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 2001