Skip to content

8 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Date
Nov 27, 2050

Property Information

Block2802
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page28

Building Details

Building ClassR-PC
Description1S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$687,600
52%
Improvement Value:$647,200
48%
Total Assessment$1,334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,595+0.7%
2024$43,301+4.8%
2023$41,325+2.9%
2022$40,164+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,400,000
DeedBook 4258, Page 6385Recorded7/29/2024

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$3,950,000

From:

To:

DeedBook 4179, Page 789Recorded4/10/2019

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1966