Skip to content

998 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1976
Commercial

Last Sale Price
$1,725,000
Last Sale Date
Dec 9, 2015

Property Information

Block2707
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building ClassR-PC
Description2S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,600
17%
Improvement Value:$1,266,900
83%
Total Assessment$1,523,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,508+0.7%
2024$48,188+5.0%
2023$45,903+2.9%
2022$44,593+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,725,000

From:

To:

DeedBook 4136, Page 1626Recorded12/11/2015

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 2740, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1976